Cykloklub Fatimskej Panny Márie – história a súčasnosť
Rok 2020
Tour de Zemplín
Kde bolo, tam bolo…
Začiatok ako z rozprávky. Kde bolo, tam bolo … alebo ako to vlastne bolo. Nie, nie. Vlastne, ako to malo byť a nebolo a ako to nemalo byť a bolo.
„Toho roku taky rok!“, hovorí slovenské porekadlo. Neviem, čo presne vystihuje, alebo k čomu nás má nasmerovať, ale tento rok je naozaj akýsi zvláštny. Už v svojich číslach má tri dvojky. Sú tam dve dvojky a dve nuly. Prečo tri? Napíšem to ešte raz a dvojky zakrúžkujem. Sú tam dve dvojky a dve nuly. Po minuloročnej návšteve duchovného otca Simiša Tumbas
Loketiča zo Selenča sme sa dohodli, že tohto roku pôjdeme do Srbska. My starší sme si začínali pripomínať azbuku – písmo, ktoré sa používa v Srbsku a naši mladí sa zasa spoliehajú na angličtinu. V tejto súvislosti ma napadá jeden vtip, v ktorom matka vyčíta synovi: „Mal by si sa začať učiť po anglicky. Už viac ako 50% obyvateľov našej planéty rozpráva po anglicky.“
Syn odpovedá: „A to akože nestačí?“
Naplánovali sme si trojdňovú cestu tam. Večer, jeden celý deň a ráno nasledujúceho dňa by sme boli v Selenči. Potom bicyklami späť do Maďarska a tam automobilovou prepravou z juhu na sever krajiny. Odtiaľ už na bicykloch presun na Slovensko a domov. Zabralo by nám to týždeň. Rozdelili sme si úlohy a začali zabezpečovať. Ubytovanie, sprievodné vozidlo, vozidlo na prepravu krížom cez Maďarsko, cestovné a úrazové poistenie, sponzorov, … Ja som si vzal na starosť emailovú komunikáciu s duchovným otcom Simišom Tumbas Loketičom. Poslal som mu list, v ktorom som mu napísal, že na jeho osobné pozvanie by sme radi mali cieľ tohtoročnej cyklopúte práve v ich meste Selenča. Poprosil som ho ešte, či by nám vedel zabezpečiť program, aby sme čo najviac spoznali jeho súčasné miesto pôsobenia, Slovákov, ktorí tam žijú, rôzne zaujímavosti a trochu z histórie.
Pripojil som aj program jednotlivých etáp a nakoniec som doložil aj v skratke históriu nášho cykloklubu. Nakoniec som mu napísal, že sme všetci v sobotu večer 15. februára 2020 pozerali „Zem spieva“, kde vystupovali aj rodáci zo Selenča – Súdiovci. Ak by ste si to chceli pozrieť, tu je odkaz na internetovú stránku slovenskej televízie:
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14986/213223
Zem spieva III. séria.
Prešiel mesiac a nedostal som žiadnu odpoveď. Kontaktoval som otca Marcela, že čo s tým, keď tu …
Prišlo vírusové ochorenie COVID-19, zatvorili sa hranice, obchody, kostoly, … a zrazu všetky naše plány padli. Ostali sme na nule. Nie. Ostali sme horšie ako na nule. Nevedeli sme vôbec nič. Nemali sme žiadny bod, od ktorého by sme sa mohli odraziť. Nič. Dokonca ani bicyklovať sme sa nemohli. Ostali sme všetci v očakávaní. Najhoršie na tom bolo to, že vôbec sme nevedeli, na čo vlastne čakáme, lepšie povedané, na čo vlastne máme čakať. Postupne sa situácia začala uvoľňovať. Mohli sme ísť na bicykle, ale iba v rámci okresu. Pre lepší tréning, viac ciest a menej možností stretávania sa ľudí vo väčšej skupine, meníme naše cestné bicykle za horské a vyrážame do prírody. Využívame všetky prístupné poľné a lesné cesty v našom okrese a spoznávame miesta, ktoré by sme za normálnych okolností asi ani vôbec nenavštívili. Zasa sa vrátim na začiatok, k slovenským porekadlám a pripojím tu ešte jedno, ktoré je na túto situáciu vhodné: „Všetko zlé je na niečo dobré.“
Postupne sa situácia uvoľňuje a po Veľkej Noci už môžeme ísť aj z okresu do okresu. A tak striedame. Raz cestné, raz horské bicykle. Len aby sme boli v pohybe. Pre časté daždivé počasie, niektorí chlapci využívajú aj domáce cyklotrenažére. Epidemiologická situácia znova trochu povolila a my na rýchlo začíname, ak by to bolo možné, plánovať. Niekedy dávno sme chceli realizovať cyklopúť po našich drevených kostolíkoch.
Vtedy sme to zamietli, že na to potrebujeme všetci horské bicykle. Teraz ich máme. Dalo by sa. Je tu ale iný problém. Po cestách, po ktorých budeme chodiť my, nemôže ísť s nami sprievodné vozidlo. Chlapci hľadajú možnosť, ako spojiť kostolíky po normálnej asfaltovej ceste. Dá sa, ale budeme musieť robiť obchádzky, čo nám z časového dôvodu nedovolí navštíviť všetky drevené kostolíky. Všetci sme sa zhodli, že polovicu cyklopúte venujeme dreveným kostolíkom a druhú … O tom budem písať neskôr. Ak sa chcete dozvedieť viac o tohtoročnej púti, stiahnite si celý opis v PDF.
Celý opis cyklopúte na stiahnutie v PDF.
Text: Peter Tóth