Ahojte, bratia muži z farnosti v Čemernom.

V posledných týždňoch ma súbeh rôznych okolností, „malých zázrakov“,  doviedol až k písaniu tohto listu, v ktorom vám chcem predstaviť EXODUS. Nebudem ale opisovať knihu o Mojžišovi a odchod Izraelitov z Egypta. Budem písať o používaní aplikácie Exodus 90, o mojich postrehoch, o tom, ako môžeme prežívať exodus aj my, muži farnosti, či už individuálne ale hlavne v našom spoločenstve.

3. januára 2021 ma môj priateľ Patrik oslovil so vstupom do aplikácie Exodus 90. Pravdepodobne sa dnes, keď čítate tieto prvé riadky, cítite rovnako neinformovane ako ja začiatkom tohto roka. Nevedel som si predstaviť a pospájať súvislosti. O čo vlastne ide ? Aká aplikácia? Čo treba urobiť? K čomu to je dobré? Ale v čase keď píšem tento list beží 68. deň môjho exodu.

Ide o 90-dňový program odriekania, modlitby a budovania spoločenstva pre mužov. Vymysleli ho v americkom kňazskom seminári (https://svetkrestanstva.postoj.sk/50609/muzi-dnes-startuju-postny-exodus-90-co-ukazuje-coraz-popularnejsi-projekt).

Je to 90 náročných ale oslobodzujúcich dní, počas ktorých sa zaväzujeme okrem čítania knihy Exodus a denného evanjelia aj k asketizmom, ktoré nám majú pomôcť vzdať sa našich pravidelných hriechov. Každý deň to preverí naše odhodlanie a odhalí, akí sme častokrát slabí. Uvidíme ako často vieme zlyhať. Ale napriek všetkým úspechom aj neúspechom mám nadmieru pozitívne pocity a radosť, že som sa o tom dozvedel a aspoň v rámci mojich síl začal meniť život k lepšiemu. Ale, ako sa písalo v jednom komentári v aplikácií: nepremýšľajme nad tým či to zvládneme, či zlyháme alebo uspejeme, odovzdajme to do rúk Boha.

Všetky čítania, evanjelia, nám aplikácia v prehľadnej forme ponúka. Na každý deň máme pripravenú časť z knihy Exodus s komentárom, denné evanjelium s komentárom a svoje asketizmy na “odklikanie” ktoré sa nám podarilo naplniť. Taktiež by sme sa mali raz týždenne stretnúť vo svojom Exodus spoločenstve (ideálne 3-7 mužov).

Osobne mi to na 100% vyhovuje. Takto technicky nastavené duchovné cvičenie je vynikajúce. Žiadne hľadanie, listovanie, lustrovanie. Všetko na jednom mieste, pod jedným klikom.

Do duchovného cvičenia EXODUS 90 je možné vstúpiť vždy na začiatku roka, 90 dní pred Veľkou nocou. Prvých 7 dní je používanie aplikácie zadarmo. Na oboznámenie sa a na rozhodnutie, či chceme ďalej v cvičení pokračovať. Ak sa rozhodnete pokračovať, je potrebné uhradiť mesačne 6 € alebo ročne 54 €. Podrobné informácie ako to cele funguje a možnosť registrovať sa získate tu: https://exodus90.com/sk/how-it-works/

Sv. Jozef

Ale je tu aj iná možnosť, výzva pre mužov v rámci Roka sv. Jozefa. 19. marec, deň, kedy meniny oslavuje Jozef, môže byť prvým dňom pre prijatie osobnej výzvy. Nečakajme do EXODU v roku 2022. Skúsme už teraz, v deň sv. Jozefa, ktorý bol v Nazarete manželom, otcom, priateľom, aj my manželia, otcovia a priatelia v našej farnosti vstúpiť do výzvy asketizmov. Prijmime výzvu 40 alebo 90 dní asketizmov a modlitby, ktoré nás oslobodia a priblížia k Bohu. Môžeme si prípadne zvoliť i kratšiu dobu ale opakovanú počas roka, so začiatkom 19. v mesiaci alebo v niektorú stredu, čo sú dni sv. Jozefa. Ale dajte o sebe vedieť, zaevidujte sa na adrese exoduscemerne@gmail.com, tu sa môžeme aspoň virtuálne (zatiaľ) stretnúť a podeliť o skúsenosti.

Asketizmy na každý deň:

 • krátka studená sprcha,
 • pravidelné intenzívne cvičenie (3x do týždňa aspoň 1 hodinu),
 • plnohodnotný spánok (aspoň 7 hodín),
 • zriekni sa alkoholu,
 • zriekni sa dezertov a sladkostí,
 • zriekni sa jedenia medzi hlavnými jedlami,
 • zriekni sa sladkých nápojov,
 • zriekni sa pozerania televízie,
 • zriekni sa zbytočného použitia mobilu,
 • v stredu a v piatok dodržiavaj pôst,
 • v stredu a v piatok sa zriekni mäsa,
 • a ďalšie vlastné asketizmy (fantázií sa medze nekladú).

Spojme naše spoločenstvá aj v každodennej modlitbe k sv. Jozefovi:

Buď pozdravený ochranca Vykupiteľa

a ženích Panny Márie.

Tebe Boh zveril svojho Syna;

v teba Mária vložila svoju dôveru;

s tebou sa Kristus stal mužom.

Ó, blažený Jozef, ukáž, že si aj naším otcom

a veď nás po ceste života.

Vypros nám milosť, milosrdenstvo a odvahu

a ochráň nás pred každým zlom. Amen.

(z Apoštolského listu Svätého Otca Františka Patris corde, ktorý sa začína slovami

„So srdcom otca: tak Jozef miloval Ježiša“).

S prianím požehnaného času, na vaše maily čakajúci Matúš Fiasky

Sledujte nás: