Pápežská nadácia ACN –  Pomoc trpiacej Cirkvi vyhlásila zbierku na pomoc obetiam zemetrasenia, ktoré zasiahlo Turecko a severnú časť Sýrie a vyžiadalo si už takmer 5000 obetí. Počet mŕtvych a ranených stále rastie.

V Sýrii, kde nadácia pôsobí už od roku 2011, prišlo o život najmenej 1600 ľudí, desiatky tisíc ďalších prišlo o domovy a živobytie. Vďaka sieti spolupracovníkov dokáže ACN účinne pomôcť zasiahnutým obyvateľom priamo na mieste tragédie. Finančnú pomoc je možné posielať cez darovaciu stránku https://acn-slovensko.darujme.sk/zemetrasenie-syria-turecko/ alebo IBAN nadácie: SK09 0900 0000 0051 2133 9396 (s poznámkou “Sýria”).

Vďaka už existujúcim projektom ACN v teréne, ako sú vývarovne, podpora seniorov a nevládnych či zdravotnícke projekty, bude nadácia ACN ešte urgentnejšie pomáhať miestnemu obyvateľstvu. Miestne kláštory, školy a kostoly zatiaľ poskytujú ľuďom útočisko.

„Rodiny majú strach a nechcú sa vrátiť do svojich domov, hľadajú miesto, kde by mohli nocovať. Ich domy sú zničené. Ľudia sú v šoku: veľmi sa nerozprávajú. Je tu množstvo zranených alebo mŕtvych,” napísala nadácii sestra Arlene z rádu karmelitánok v Aleppe.

„Sme veľmi vďační, že na túto výzvu už zareagovali stovky štedrých ľudí z celého Slovenska. Sýria sa už roky nachádza v obrovskej kríze, no po tejto tragédii potrebujú miestni ľudia našu pomoc viac ako kedykoľvek predtým,” hovorí Miroslav Dzurech ml., riaditeľ slovenskej kancelárie ACN. „Výbuch bejrútskeho prístavu v susednom Libanone v roku 2020 nám ukázal, aké ďalekosiahle socio-ekonomické následky majú tieto ničivé udalosti nielen pre priamo zasiahnuté obete, ale pre celú krajinu,” dodáva.

Nadácia momentálne mapuje situáciu a bude aktualizovať konkrétne projekty pomoci počas najbližších týždňov.

Zdroj: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi

Sledujte nás: